Snad nejčastěji používaným slovem v současném fitness je slovo CORE. Co to tedy je? V překladu, CORE = jádro, střed, podstata. Core je tedy střed těla, jakýsi základní stavební kámen, který je potřeba uvnitř těla pořádně upevnit, aby tvořil našemu tělu stabilní oporu.
Aktivita CORE v každodenním životě
Představme si, že tento kámen máte uvnitř břicha a má tvar válce. Stěny této krabice jsou hluboké svalové struktury, tedy svaly, které jsou uloženy až pod těmi povrchovými, proto jsou také nazývány hlubokým stabilizačním systémem. Tvoří jej – pánevní dno, transverzus – sval příčný břišní, dýchací sval – bránice, multifidy – vzpřimovače páteře a na každé straně zadní snopce vnějších šikmých břišních svalů a právě tyto svaly představují CORE. Zajišťují správné držení těla, jejich správnou funkcí dokážeme redukovat či odstranit bolesti zad, krční páteře či velkých nosných kloubů jako jsou kyčle, kolena, pletenec ramenní, díky posílení pánevního dna lze zabránit inkontinenci či podpořit sexuální funkce, velkou roli hraje také při početí či po porodu.
Silný a stabilní trup jsou základem všech silových a kondičních programů, neboť vytvářejí stabilitu pro všechny ostatní pohyby v kinetickém řetězci. Dále pomáhá předcházet zraněním a nerovnováze v pohybech, které jsou často výsledkem nestabilního a slabého trupu. Silné „core“ centrum těla je prevencí případných zranění a má vliv na správnost provedení veškerého pohybu a jeho efektivitu.
Jak aktivovat střed těla za pomoci dechu si můžete přečíst ve článku: Aktivujte střed těla správným dýcháním
Aktivita pánevního dna
Jako druhý nejdůležitější bod, při aktivaci CORE, je aktivace pánevního dna, které tvoří jakési dno CORE. Položte se na záda a pokrčte nohy. Ukazováček a prostředníček položte za trny kyčelní, kde aktivitu pánevního dna ucítíte. Celé tělo je uvolněné a soustřeďte se pouze na to, abyste vtáhli močovod i konečník směrem k prstům. Pokud cvik budete provádět správně, pod prsty ucítíte celkem slušný pohyb.
Cvik proveďte cca 15x.