Správné dýchání, aktivuje bránici, tělesné jádro, dokáže nás zbavit bolesti zad, zeštíhlit v pase, podpořit funkci ledvin a redukovat stres. Vnímejte svůj dech, vnímejte své tělo a naučte se to.
Pokud se naučíte správně dýchat, máte veškerou další práci se svým tělem z poloviny ulehčenou, jelikož správný dech a využití kyslíku je pro tělo základ, bez kyslíku nemůžeme žít. Určité výzkumy však ukazují, že my lidi dýcháme pouze z 20%, absolutně nevyužíváme kapacity svých plic a možností využití kyslíku naším tělem. Pokud se naučíte správně dýchat a zapojovat CORE, přenesete si tento stereotyp do každodenního života. Zbavíte se bolestí zad a nebudete se již muset věnovat útrpnému posilování břicha, jelikož bude automaticky zapojeno při všech vašich činnostech. Vyžaduje to však každodenní trénink a trpělivost, jelikož někdy trvá trochu déle, než tento pohyb přijme naše tělo za své. Nemusíte se však obávat, že se daný pohyb nenaučíte, všichni to umíme a všichni jsme se s tím setkali a setkáváme běžně. Je to stejný pocit, jako když si odkašlete nebo se zasmějete, právě proto máme namožené břicho, když máme kašel nebo se hodně smějeme, své břišní svaly umíme správně aktivovat podvědomě, ale pokud to máme dělat cíleně, tak to děláme špatně nebo to neděláme vůbec.
Dýchání je při aktivaci CORE a touze po plochém bříšku základ! Zajímavostí také je, že přesně při této technice dýchání působíte také na ledviny, pokud se podíváte na obrázek, tak dlaně leží ve stejné úrovni jako ledviny, což je “ stresový orgán“. Z toho vyplívá, že optimální dechovou technikou budete také příznivě působit na správnou činnost ledvin a redukovat i stres, kterého je v dnešní době více než dost.
Správné dýchání, kterým aktivujeme bránici a CORE
1. V lehu na zádech, pokrčte nohy a uvolněte se. Položte si dlaně na spodní část žeber a mírně roztáhněte prsty, to proto, abyste mohli, co nejlépe vnímat svůj dech právě pod dlaněmi. Na tomto obrázku dochází k nádechu, kdy se spodní část hrudníku roztahuje do strany, žebra jdou směrem od sebe a tím se protahují mezižeberní svaly. Dávejte si pozor, aby se vám nezvedala ramena a hrudník nahoru, veškerý vzduch jde pouze do strany pod dlaně.
2. Druhá část cviku je výdech. S výdechem jdou žebra směrem k sobě, dalo by se říci, že se stáhnou do „korzetu“, což je vidět i na pohybu dlaní, které do sebe hezky zapadnou. Cílem je vydechnout a vytlačit všechen vzduch směrem dolů, do oblasti beder a spodní části břicha, přičemž vytlačíte břišní stěnu nahoru. Pokud cvik provádíte správně, s každým výdechem se vám velmi zpevní břišní svalstvo.