11 otázek pro: Alenu Miklušovou
Alena Miklušová je s klubem Vnímej své tělo spojena od samého počátku. Je to jogínka tělem i duší… Jak se k józe dostala, jak vše zvládá a co chystá u nás v klubu se dozvíte v následujícím rozhovoru. Alenku vyzpovídala Lucie Grošaftová :-)

1
Alenko, v srpnu v klubu proběhlo tvé jógové soustředění. Prozradíš těm, kteří se na něj nedostali, o čem bylo?
Ahoj Lucko! Jsem vděčná, že jsem mohla z pozice lektorky v rámci intenzivního 2-fázového týdenního soustředění s klienty studia Vnímej své tělo sdílet své zkušenosti s jógovou praxí. Myšlenka vytvořit něco podobného ve mně zrála více než dva roky a jsem moc ráda, že jsem ji mohla realizovat právě tady. Ranní lekce byly zaměřené na pránájámu – dechové techniky, které nám pomáhají propojit se více sami se sebou a na hlubší úrovni i s naším jemnohmotným tělem. Prostřednictvím těchto technik jsme aktivovali naši pránu skrze nádí (energetické dráhy, které naše tělo čítá v počtu 72 tis., přičemž 3 z nich nás nejvíce zajímají z hlediska primárních energetických proudů) a vnímali, jak naše tělo na různých úrovních na tyto techniky reaguje.
Podvečerní dvouhodinové lekce byly laděné terapeuticky a přesně strukturované z hlediska čaker a práce s nimi. Na lekci jsme měli dostatek času pro ásánovou praxi, dechové techniky podporující tématiku dne, meditaci i recitaci manter. Na středeční večer, na který připadlo srpnové novoluní, jsem připravila i ochutnávku speciální jógové hluboké relaxace – jóga nidru (jógový spánek). Přestože byli ve skupině lidé s různými zkušenostmi s jógou (nebo možná právě proto), v rámci možností se zúčastňovali co největšího počtu lekcí a pro mne bylo radostí vidět, vnímat a sdílet vše, co se nám společně podařilo otevřít, rozeběhnout, zvědomit nebo ukotvit jak na fyzické, tak na mentální a emoční úrovni.
2
Na co dalšího se můžeme těšit? Představíš nám svoje lekce? Komu bys je doporučila?
Jsem velmi ráda za nabídku vnést můj koncept jógové terapie formou kurzu do stálého rozvrhu klubu. Podzimní kurz Jógová terapie probíhá od 15. září do 8. prosince každé úterý od 19 do 20:30 hodin. Účastníci letního soustředění už měli možnost ochutnat jeho náplň, a pro ostatní, kdo by se ještě rádi přidali prozradím, že na kurzu si „hrajeme“ s přirozeným pohybem, hledáme tělesnou rovnováhu a objevujeme lehkost i jednoduchost v účinném cvičení pro trvalou obnovu našeho zdraví a radost z každého dne. Takové malé jógové dobrodružství pro tělo i duši.
Dále jsem připravila cyklus 4 workshopů zaměřených na ájurvédu a jógu ve spojení s ročními cykly – jaro, léto, podzim, zima. Workshopy se budou konat vždy na začátku konkrétního ročního období a budeme si na nich nejen povídat, ale i prakticky zkoušet účinné techniky a také ásánovou praxi vhodnou pro nadcházející čas. Součástí každého setkání bude můj praktický návod a osobní koncept ájurvédských doporučení na stravu, úpravu životního stylu a sebepéči. Ájurvéda neboli věda o životě se „živou a účinnou“ stává především díky praktickému zařazení do osobního života každého zájemce.
Pro „vnímající“, kteří na své vnitřní osobní cestě hledají novou hloubku a nové možnosti, jsem v rámci inspirativních pondělních večerů připravila dvě lekce Jóga nidra. Jógový spánek, jak je tato speciální technika rovněž nazývána, nám umožňuje dostat se do prostoru mezi vědomím a spánkem, tedy spát za plného vědomí. Lekce budou vždy v pondělí 19:30 – 20:30 v termínu 21. září a 30. listopadu.
A jelikož mojí jógovou srdeční záležitostí je áštanga jóga, připravuji pro klienty, kteří áštangu praktikují, ještě tří hodinový workshop zaměřený na práci s dechem, bandhami (energetickými zámky) a dristhi (vědomou pozorností).
Mé lekce jsou otevřené všem, kteří stejně jako já hledají opravdovost a jsou připraveni pracovat sami na sobě.
A kromě výše uvedených pravidelných lekcí budou mít klienti klubu rovněž možnost potkat se mnou na oblíbených víkendech v Hamernici v Orlických horách. Myslím, že už teď mohu prozradit, že každý víkend, na jehož organizaci se budu spolupodílet, bude trochu jinak zaměřený, než byli dosud zvyklí, ale jsem přesvědčena, že to pro ně bude příjemné překvapení.
3
Jaká byla tvoje cesta k józe?
Byla dlouhá, a když se ohlédnu zpět, jsem neskutečně vděčná za ni a za vše, co ke mně během ní přišlo, a nic bych na tom nezměnila. Při studiu na VŠ jsem měla možnost pracovat v zahraničí jako osobní trenérka a lektorka skupinových lekcí všeho druhu. Tam jsem díky velkému fyzickému zatížení zjistila, jak špatně jsem na tom z hlediska funkčního pohybu. Díky úžasnému fyzioterapeutovi jsem se dostala k technikám Body&Mind – pilates, power yoga. Stále však šlo spíše o fyzické cvičení typu strečink. Až když se mi podařilo dostat se na Asthanga Yoga Teacher Training u Kamala Singha v Rishikeshi (Indie, 2012), začalo to, co já sama vnímám jako skutečný počátek osobní jógové praxe. Ta kromě jógových ásán čítá dalších sedm základních částí jako je např. pránájáma (dechové techniky), prátjáhára (otočení smyslů dovnitř sebe), dhárana (koncentrace), abych zmínila alespoň základní z nich.

Rozhodnutí odjet do Indie ve mně zrálo skoro osm let a pobyt tam hodně změnil můj pohled na svět i sebe samotnou. Na své jógové cestě jsem potkala a stále potkávám velmi inspirativní učitele ze zahraniční: Kamal Singh, Manju Pattabhi Jois, David Swenson, David Williams, Nancy Gilgoff, Vijay Kumar, Jules Mitchell i doma: Jirka Čumpelík, Lucie Konigová, Kamila Neumannová, Marcela Mikešová, Dalibor Štědroňský, Petra Visser, Martina Cifra Křižíková, Jaro Pávek, David Dostál.

4
Co tě přivedlo do Podpalubí?
Společně se Zuzkou, Petrou a Evou jsem byla na samotném počátku, kdy se zrodila myšlenka na vznik klubu Podpalubí. A do doby, než se mi v roce 2014 narodil syn, jsem zde pravidelně vedla lekce jógy a pilates. Klub je stále mojí srdeční záležitostí a v rámci svých časových možností jsem až do loňského léta učila převážně formou workshopů. Loni na podzim jsem se moc ráda vrátila do pravidelného rozvrhu klubu formou ranních Mysore lekcí, otevřenou lekcí jógové terapie a kurzu áštanga jógy.
5
Sportujete celá rodina?
Ano, pokud nám to čas dovolí. S manželem jsme před narozením Matěje hodně cestovali, lezli a chodili po horách. Naše srdeční záležitost je Nepál, kde jsme byli zatím nejvýše – Thorong La Pass (5416m). Hodně jsme hráli golf, lyžovali, jezdili na kole a in-line bruslích. Díky synovi a péči o něj jsme museli ubrat, ale už se dostává do věku, kdy začíná být parťák a tak ho zapojujeme do všeho, co máme rádi.

6
Co dalšího kromě sportu Tě baví a naplňuje?
Je toho hodně, jelikož mě baví život sám o sobě! Ráda vařím a jím, čtu, maluji, miluji si zajít na nový film do kina a představení do divadla.
7
Máš nějaký tip, jak si najít čas na pravidelný pohyb?
Tipů mám spousty, ale záleží, jak je kdo nastavený. Od narození jsem svou povahou a založením „živější“, pro mne sportování bylo od pěti let denní součástí mého života. Několikrát jsem už dostala výstražnou stopku a díky nemoci a zranění to vypadalo, že už nebudu moci sportovat. Ale jelikož jsem optimistka a vždy jsem hledala způsoby, jak ano, namísto důvodů, proč ne, sport se z mého života nikdy úplně nevytratil, ani v těch opravdu těžkých chvílích. Díky józe jsem pochopila, že mám báječný nástroj rozvoje těla, mysli i duše minimálně na celý tento život! Vždy máme možnost volby a do denního režimu dle naší pracovní a rodinné vytíženosti stačí mnohdy vložit jen pár minut pro sebe. Klíč tkví především v pravidelnosti, vnímání sebe sama a svých skutečných potřeb. Někdy to znamená dát si pořádně do těla nebo se protáhnout, jindy zklidnit se, zpevnit, koncentrovat … Osobně se převážně řídím pravidlem lépe každý den po malých dávkách, než-li nárazově do bolesti!

8
Kde čerpáš inspiraci pro své lekce?
Dívám se dovnitř i kolem sebe. Když se zastavím a nebojím se pokládat správné otázky především sama sobě, pokaždé se mi otevře nový prostor, který mě často inspiruje k realizaci a následnému sdílení.
9
Máš nějaké životní motto, kterým se řídíš?
Zítra znamená nikdy!

10
Když na Tebe padne únava, jak dobíjíš baterky?
To je velmi různorodé. Už se mi trochu daří poslouchat své tělo a neoddělovat ho od své mysli. Díky ájurvédě jsem se naučila dívat se na život jinou optikou, takže jdu po zjevných projevech a hledám, co je za tím. Když budu konkrétní – pokud mám za sebou fyzicky náročné dny, udělá mi dobře, když se zastavím! Ráda si dopřeji jemnou jógovou praxi nebo jen dechové techniky, celotělovou olejovou abhjangu – masáž, teplou vanu s vonným olejem, nicnedělání, správné jídlo …
V případě, že jsem hodně v hlavě a pracuji mentálně, tak mi pomáhá být aktivní – jít bruslit, plavat, běhat nebo se podívat na dobrý film či posedět s rodinou/přáteli.
11
Na co se v nejbližší době těšíš?
Učím se být tady a teď a tím pádem každý den vstávám do nového dne s laskavostí, pokorou a zároveň dětskou radostí. Ne vždy se mi to daří, ale za pokus to rozhodně stojí! V nejbližších dnech se velmi těším na ájurvédské setkání v rámci mého studia ájurvédské gurukuly pod záštitou MUDr. Martiny Ziskové. A s velkým respektem a zároveň radostí připravuji všechny své aktivity z pozice lektorky, které mě čekají letos na podzim. Pro klub Vnímej své tělo to je kurz Jógové terapie, ájurvédsko-jógový workshop na téma podzim, dva inspirativní večery Jóga nidra a prodloužený víkend jógy spojený s přechodem přes uhlíky na listopadové Hamernici. Kromě toho mě čeká ještě jednodenní workshop Jógová inspirace na Kašperku ve spolupráci s Lucinkou Žaloudek (jogasumava.cz), na což se taky moc těším.
A velkou radost a zvědavé očekávání mi přineslo moje rozhodnutí zahájit tříleté studium tradiční jógové terapie pod záštitou rodiny Indry, Ganeshe & A.G. Mohanových, které mi začíná v únoru 2021.