
Období mateřství bývá tím nejkrásnějším, ale bezesporu také tím nejnáročnějším v životě každé ženy. Naše tělo i mysl prochází zatěžkávací zkouškou. Je to čas největších změn i poznání sebe sama. Stát se maminkou je skutečným požehnáním a darem a proto bychom ho měly přijmout a hlavně prožít se vší radostí a plností, kterou nabízí. V mnoha případech musíme přijmout i to, že naše tělo najednou vypadá jinak, nefunguje nám jako předtím, a to nejen na povrchu, ale hlavně uvnitř nás. U mnoha žen následně vyvystává řada otázek a nejasností, chceme se co nejrychleji dostat zpět do kondice a cítit se ve svém těle opět hezky, zdravě, zpevněně a žensky. Specialistka na tuto problematiku, Míša Pospíšilová, nám zodpověděla několik otázek, které možná budou zajímat a inspirovat i vás.
1) Jak brzy po porodu mohu začít se cvičením?
Pokud nedošlo k zásadním traumatologických zraněním, je možné začít aktivovat pánevní dno již den po porodu. Ale s cvičením v pravém slova smyslu je nejvhodnější pomaličku začít až po šestinedělí.
2) K jakým tělesným změnám vlastně během těhotenství a během porodu dochází a mohu těmto změnám předejít?
Tělo ženy projde v tomto období zásadními změnami. Tím, jak miminko v bříšku pomalu roste dochází nejen ke změně jeho držení, ale také ke změně těžiště, což může vést ke zvýšenému svalovému napětí. Zvětšuje se nám bederní lordóza, uzavírá se hrudník, ramena jdou dopředu, máme nadměrně předkloněnou hlavu. Stává se, že se zploští a zvětší chodidlo. Určitě se ale těmto nechtěným změnám dá pomoci. V průběhu těhotenství nezahálet a dopřát si zdravý pohyb :-) Nejvhodnější pro toto období, je jednoznačně chůze. Razantnější, dynamická jak vám bříško a dech dovolí. Odměňovat se jakýmkoli druhem relaxace, odpočívat, protahovat se, prodýchávat a načerpávat síly.
3) U řady žen dojde během těhotenství či spíše důsledkem porodu k povolení svalů dna pánevního. Jakým druhem cvičení a přibližně za jak dlouho se vrátí funkce svalů dna pánevního do kondice? Jak často musím trénovat?
Pánevní dno je sval, který miluje pohyb a jakoukoli aktivitu. Jen je bohužel velmi často opomíjený a mnohdy právě po porodu doufáme, že „se to samo zatáhne“. Spokojíme se s jeho částečnou funkcí a nějak se smíříme i s tím, že už to není jako dřív. Ale to je velká škoda…
Velmi mě nadchla cvičební metoda 3×3, která je založena na postupném zapojování 3 vrstev svalů pánevního dna. A skvělé na ní je, že až se jí naučíte můžete jí pak cvičit kdekoli a kdykoli. Důležitá je ale samozřejmě chuť něco změnit. Zpočátku se cvičí několikrát denně. Ale nelekejte se, je to jen otázka uvědomování si, kde vlastně moje svaly jsou a zda-li jsem s nimi v kontaktu. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že změna přichází velmi rychle.
4) Téma pánevního dna je velmi široký pojem, skloňuje se ve všech podobách a to z pohledu západní i východní filosofie. Jakou hlavní roli, hraje pánevní dno z tvého pohledu?
Pro ženu zcela zásadní. Je to oblast, na kterou velmi často zapomínáme a oddělujeme se od ní. Je to opravdu zahrada plná pokladů a je potřeba o ni pečovat. Zalévat a pěstovat, láskyplně hýčkat, věnovat se jí, protože když dopustíme, aby její pramen vyschnul, vyschneme spolu s ním. Je to synonymum našeho ženství. To jsme my. Skrývá se v ní život – náš život.
5) Lze cvičením zmenšit břišní rozestupy? V čem takové cvičení spočívá a kdy mohu pociťovat výsledky?
Jednoznačně ano. Zpočátku bývá diastáza téměř vždy rozestoupená, což je dáno velikostí bříška v průběhu těhotenství. Prvním krokem je naučit se správně dýchat. Všechny chceme mít hned plochá bříška, ale neposloucháme své tělo, které beztak nereaguje tak, jak bychom si přály. Je skutečně nezbytné začít od toho nejjednoduššího, co je nám k dispozici – dech. Poté pomaličku začít protahovat zkrácené a posílit oslabené svaly, naučit se správnému držení těla. A výsledky, ty jsou hmatatelné velmi brzy, ale příjemný pocit si odnese ještě ten den.
6) Co s povolenou kůží na bříšku? Lze jí nějak vrátit pružnost? Zabírají například nějaké masáže? Máš na to nějaký tip?
Pružnost kůže je dána tvorbou kolagenu, která se s věkem bohužel snižuje, tudíž starší maminky tímto jevem trpí více. Ale nic není určitě ztraceno! Například lymfatická masáž je skvělým aktivátorem pro regeneraci a ještě si u toho krásně odpočinete. Ale fyziologicky by se kůže měla navrátit za 9 měsíců až rok po porodu.
7) Proč maminky bolí nejčastěji bedra a mezi lopatkami?
Protože svá drahá miminka stále zvedáme a nosíme a chceme jim splnit i nemožné, ale zapomínáme při tom trošku na sebe samé. Téměř se zbortíme do vlastního těla, nahrbíme se, protože tak je vše jednodušší, začnou se nám zkracovat prsní svaly, povolí se nám ty mezilopatkové. Přetěžujeme krční páteř. Sama si pamatuji, že jsem kojila, vařila a ještě stihla vyřídit dva telefonáty. Jsme zázračná multifunkční jednotka, ovšem do té doby, než se začne naše tělo pomaličku bouřit.
8) Co nejvíce ovlivňuje to, jestli během těhotenství žena přibere nebo ne?
Určitě neplatí staré známé „jíš teď za dva“. Je dobré si stravu zpestřit, nešidit se a dopřávat si dobré a kvalitní jídlo. Ale všeho s mírou. Neostýchat se pohybu, naopak. Skvělá je chůze, svižně, ladně, dopřát si přírodu. Cokoli vás baví a dělá šťastnou.
9) A jak je to se shazováním kilogramů po porodu? Proč to někomu jde rychle a někdo nemůže za žádnou cenu nabraná kila shodit, i když je v zápřahu celý den a ještě sportuje? Máš nějakou radu?
Je to dáno i hladinou kortizolu a estrogenu, které vedou k ukládání tuku v těle. Ale samozřejmě další příčinou je i zvýšený stres, málo spánku. Mou radou je, pokud to jen maličko půjde, odpočívejte. Pokud jde miminko spát, běžte taky, to nádobí počká. Vaší psychickou pohodu určitě nespasí vyluxovaný byt, ale spánek ano. A potom si také nechat poupravit stravu nějakým specialistou na výživu.
10) Jak je to s prsy? Mohu cvičit prsní svaly v průběhu etapy kojení? Má to vůbec nějaký smysl? Nebo se mám zaměřit na něco jiného?
Posilování prsních svalů bych v průběhu kojení vůbec nedoporučovala. Všeobecně prsní svaly ženy, jako takové by se rozhodně neměly posilovat, a to z důvodu mléčných žláz, které prs tvoří. Prsní sval se dělí na tři části, z toho spodní a střední vlákna prsního svalu mají tendenci ke zkracování, a proto by se měla tato část spíše protahovat. Vrchní část prsního svalu má naopak tendenci k ochabování, proto, chcete- li pozvednout svá prsa, zaměřte se na posílení této části svalu, kde již také nejsou uloženy mléčné žlázy. Rovněž doporučuji začít se věnovat posílení protilehlé svalové partie – mezilopatkových svalů, což vám hezky otevře hrudník. V období kdy kojíte, ještě dodám jedno POZOR – a to pozor na intenzitu zátěže. Určitě se nepouštějte do tréninků, kde můžete sotva popadnout dech, při takovéto zátěži se totiž vyplavuje kyselina mléčná, která se dostává do celého organismu, tudíž i do mateřského mléka, které potom samozřejmě děťátku nechutná.
11) Jak vlastně probíhají tvé lekce určené ženám po porodu? Jak dlouho trvají a na co jsou konkrétně zaměřené?
Nejprve se seznámíme s vlastním tělem, abychom pochopily jeho rytmy a potřeby. Naučíme se spolu jak správně dýchat. Ukážeme si jak se dostat ke správnému postavení těla a které svaly je nutné protáhnout a které naopak posílit. Naučíme se vědomě zapojovat pánevní dno. Ale hlavně si odnesete radost z toho, že se vaše tělo cítí zase dobře. Že je vaším partnerem, né protivníkem.
12) Co je tvým osobním cílem a vizí tohoto cvičení?
Má vize vznikla na základě vlastní, nepříliš příjemné události při porodu. Trvalo mi dlouho, než jsem našla cestu a řešení, ale nakonec přišlo a já jsem byla nadšená! Chci vzkázat všem ženám, že žádný stav nemusí být trvalý. Že ať vaše tělo prošlo jakoukoli změnou, dá se s tím něco dělat. První krok bývá nejtěžší, odhodlat se, ale já věřím, že když přijdete, tak vás to tu s námi bude bavit.
Pokud i vás trápí vyjmenované potíže, doporučujeme lekce PÁNEVNÍ DNO
s Míšou Pospíšilovu. Cvičíme každé pondělí od 10 – 11 hod v klubu Vnímej své tělo.
Cena lekce: 150,- Kč.