Jak si pánevní dno představit a jak o něj pečovat? Na tyto i další otázky odpovídala pro web Dentimedshop naše odbornice na pánevní dno Míša Pospíšilová. Celý rozhovor najdete i zde :-)
V úvodu rozhovoru se nám paní Michaelo prosím trochu představte.
Řekla bych, že jsem uspěchanou, rozlítanou, výrazně chaotickou, stále debatující, ale spokojenou maminkou dvou malých rošťáků. Náš život je díky mému muži poměrně dobrodružnou výpravou, což mě často učí překonávat a poznávat samu sebe, svoje limity a možnosti. Občas mě to tedy přivádí k šílenství, ale vlastně bych neměnila a jsem vděčná za život, který mám.
Vystudovala jsem obor fyzioterapie a poté jsem několik let předcvičovala pilates. Stále mi ale chyběla ta správná pracovní naplň, něco, co by bylo mou podstatou. Vše se změnilo až po prvním porodu našeho syna, který neprobíhal dle očekávání. Porod byl velmi náročný a bohužel mi byl díky němu za několik měsíců diagnostikován prolaps dělohy. Příběh je to dlouhý, ale naštěstí s dobrým koncem. Dnes učím metodu, která mě vrátila zpátky do života. Nejraději bych ji předala všem ženám světa a ukázala jim, že nic není ztraceno.
Co si pod pojmem pánevní dno můžeme představit a kde bychom ho měli hledat?
Pánevní dno je vlastně taková mísa příčně pruhovaných svalů, která se nachází v naší pánvi. Je to mísa, v níž je ukryté tlusté střevo, močový měchýř, děloha a vaječníky. Proto musí tento sval vynaložit pořádné úsilí, aby vše udržel na správném místě a zůstal pružný. Ale pánevní dno by žena neměla brát jen jako sval. Je to centrum naší ženskosti. Říká se, že je to ten nejcitlivější barometr, který v těle máme. Vše s námi prožívá, ale my jsme od něj často odpojené, nevnímáme jej. A to je chyba.
Jaké zdravotní komplikace může způsobit povolené pánevní dno?
Nejčastějším následkem povoleného pánevního dna je inkontinence, bolesti v bedrech, neplodnost, anorgasmie, bolestivost při sexu, chronické gynekologické potíže, ale také to, že se žena necítí dobře ve své ženské roli.
Je možné specifikovat, která skupina lidí má nejvíce oslabené svaly pánevního dna?
Do téhle skupiny bych asi ze svého pohledu zařadila především ženy po porodu, jejichž průběh porodu nebyl zcela standardní a ženy ve zralém věku. Pánevní dno je sval, který potřebuje aktivovat a oživovat a pokud se tak neděje, zkrátka slábne a přestane plnit svou funkci.
Které cvičení pro posílení pánevního dna doporučujete?
Pro mě je v tomto oboru absolutní průkopnicí Renata Sahani, která je nejen „matkou“ metody 3×3, ale také zakladatelkou Školy pánevního dna u nás.
Doporučujete cvičení také zdravému člověku jako prevenci?
Určitě ano. Často mě ženy prosí, abych jim na papír sepsala pár cviků na doma. Já jim ale vždy odpovím, že tohle nejsou dřepy s výpadama. Pánevní dno většinou neobjevíme hned, je to jemná práce a také cesta, u které je dobré nechat se vést a pochopit nejen své tělo, ale také sebe samu. Alespoň na začátku.
Je potřeba mít nad cvičením odborný dohled?
Rozhodně ano.
Po jaké době se dostaví první výsledky?
To samozřejmě záleží na míře dysfunkce pánevního dna a také na tom, co žena právě prožívá. Většinou ale již na konci semináře si ženy odnášejí svůj první aha moment. Následně většinou již po pár týdnech se objeví krásné první známky toho, že jste tam, kde máte být.
Přicházejí za Vámi ženy a děkují Vám, že jste jim pomohla? Jsou Vám vděčné, že jste je zbavila jejich problémů – například s inkontinencí?
Musím říct, že ano. A já potom zářim štěstím s nimi. Je to úžasný pocit, když víte, že to má smysl. Když umíte pomáhat tolika ženám, je to báječné.
Jaké je vaše motto, kterým se řídíte?
Ani nevím, jestli je to motto, ale líbí se mi citát: „náš život je výsledkem našich myšlenek“. Dávejte tedy pozor na to, co si přejete, může se vám to vyplnit.
Děkujeme za rozhovor, paní Michaelo. Ať se Vám daří!