Trapézový sval je odrazem našich životních postojů a rolí, ze kterých se buď vracíme sami k sobě a nebo se s nimi ztotožníme natolik, že se od nich nedokážeme odpoutat.
V této části těla – doslova mezi hlavou a srdcem – se ukládá přemíra zodpovědnosti, která nás svírá a někdy až paralyzuje. Pro někoho může být velmi těžké se z tohoto sevření uvolnit a vůbec si dovolit na chvíli pustit svá aktuální životní témata, jež se nám na tomto místě somatizují.
Když budete vůči svému tělu vnímaví, začnete si uvědomovat reakci těla na své pocity a postoje. Ucítíte, že zrovna oblast trapézového svalu se vám začne stahovat, jakmile ucítíte přemíru zodpovědnosti – starostí, vyvstávajících z neustavičného pochodu mysli. Zodpovědnosti se učíme od mala, je obsažena snad ve všem a stává se naší přirozeností. Čím méně jí máme, tím jsme svobodnější, čím více jí pociťujeme, tím více jsme v životě obtěžkáni.
Pokud se vás téma přetíženého, staženého a bolavého trapézu týká, zkuste si sepsat vše, za co nesete zodpovědnost, která se již dávno mohla změnit ve váš trvalý životní postoj – roli. Uvědomte si, jaké různé role ve svém životě hrajete…
Zrovna tak, jako jsme od mala k zodpovědnosti vedeni a od mala získáváme nové a nové role, měli bychom se učit čas od času své postoje, role a zodpovědnost vědomě pouštět a čistit si tak prostor svého těla – trapézu a mysli. Pojďme si ukázat úžasné cvičení, kterým se naučíte sundávat postupně jednu roli za druhou, vědomě odložíte zodpovědnost… na chvíli vše sundáte a pustíte, dokud nezůstanete čistě jen sami se sebou. Zůstat sami se sebou… teprve tam, dojde k uvolnění… otevření se a léčení.
Cvičení o kterém mluvím jsem nazvala TENISÁKOVANÁ, název je zvolen záměrně takový, aby odlehčil celý proces, při kterém se noříte do zatuhlého těla a na povrch vyplouvají emoce a libé i nelibé pocity. Pomocí dvou míčků, vědomého dechu a uvolnění pracujete v oblasti celého trapézového svalu a oblastech k němu přilehlých, jako je týl hlavy, ramena, lopatky. Postupně sundáváte a propouštíte z trapézu pocity zodpovědnosti – např. práce, chod rodiny, zodpovědnost za děti, za vztahy, za zdraví… odkládáte všechny své role – např. matky/otce, partnera, pracovní roli, roli dcery/syna, roli ve společnosti, roli mezi přáteli… atd. Postupně a ve svém tempu sundáváte vše, dokud nezůstanete zcela sami se sebou, čistí a nezatížení. Je důležité své pocity správně vyhodnotit a pojmenovat, být k sobě upřímný a nezkoušet vytěsnit to, co o sobě nechceme znát a nebo si to raději vůbec nedovolíme připustit. Naopak, je potřeba si připustit všechny své pocity a emoce… i ty stinné. Tím, že si je uvědomíte, dokážete je následně přijmout a v práci s míčky uvolnit a propustit… odlehčit břemenu (trapézu) a očistit se.
Na následujících obrázcích je konkrétní návod jak s míčky pracovat. Cvičení doporučuji dělat spíše v druhé části dne, ideálně navečer až večer, kdy už nejste tolik aktivní. Stačí si lehnout na koberec, vzít dva míčky a začít. Je to uvolňující masáž, někdy slastná a někdy bolestivá, záleží jak na tom jste… pocity těla budou odrazem těla emočního. Nechte vše odejít, někdy se spouští slzy a někdy to tak bolí, že se nemůžete ani hnout… dýchejte, přijímejte a vědomě vše uvolňujte. Vy jste masér a vy sami nejlépe cítíte, kde se můžete míčky pohybovat, intuice a inteligence těla vás povede. Cvičte ve své tichosti a s pokorou vůči všemu co přichází a teprve přijde.
Míčky pod týlní kosti
Pod touto oblastí se koncentruje spoustu nervových drah, které jsou přetížené, mnoho z vás bude tuto oblast vnímat velmi bolestivě.
Vložte tenisové míčky do dlaní, pevně semkněte prsty a takto spojené ruce s míčky dejte v týl. Míčky vám tak budou přirozeně spočívat v oblasti týlních kostí. Nyní začněte intuitivně pohybovat hlavou tak, abyste působili na okolí týlních kostí. Pohyby, které vytváříte můžou být kroužky kolem týlních kostí, pohyby hlavou ANO a NE… Laďte se na své tělo, samo vám řekne, jaké pohyby volit.
Důležité je, mít po celou dobu zrelaxovaný obličej, včetně očí.
Míčky pod horní vlákna trapézového svalu
Z týlních kostí plynule přejděte na horní vlákna trapézového svalu, právě takto pokračuje energetická dráha a tyto dvě místa se navzájem ovlivňují.
Míčky vlolžte pod horní vlákna trapézu tak, aby vám sval “podebíraly” a při pohledu ze shora na vás, budou míčky z pod trapézu lehce vykukovat. Paže dejte do strany, dlaněmi vzhůru, nohy nechte pokrčené, působení se tím zesílí. Pokud cítíte, že máte zakloněnou hlavu a není to příjemné, vypodložte si jí destičkou či dekou.
Nejprve setrvejte ve statické pozici a místo prodýchávejte, snažte se jít dechem do oblasti, kde jsou míčky, tzn. nadechujte se do horního trojúhelníku trupu. S výdechem uvolnění.
Následně začněte provádět jemné klouzavé pohyby po míčcích. Otočte hlavu na pravou stranu, podívejte se za pravou dlaní a jemně se za ní vytáhněte, cca 1- 5 cm. S výdechem se vraťte zpět do osy těla – nádech – přetáčím se do leva – s výdechem zpět do osy.
S míčky se dá takto projít téměř celé tělo. Pokud s vámi tento článek zaresonoval a rádi byste zkusili pomocí míčků pročistit celé tělo, srdečně vás zveme na pravidelný workshop Odlož to se Zuzkou. Cvičení bude nejenom ozdravným procesem pro naše fyzické a emoční tělo, ale bude i ducha povznášejícím zážitkem, neboť po celou dobu semináře nás bude provázet živou hrou na velký gong a didgeridoo Ondra Smeykal, jehož umění zvuků se dotýká hlubin těla.